Как неинформираният избор може да доведе до 10 смъртни случая?

Една от практиките на вакси-скептиците е да дават „факти“ за ваксините, които лекарите крият от нас. Тези аргументи дори на пръв поглед изглеждат безумни. един такъв е:

В почти всяка епидемия, за която чувате в наши дни по-голямата част от децата, засегнати от епидемията вече са били ваксинирани срещу причиняващия я вирус! Това отново е доказателство, че ваксините не означават имунитет.

measles-default-43589-0През зимата на 2009-2010 година у нас избухна епидемия от морбили, която засегна Североизточна България. В гр. Сливен имаше 10 смъртни случаи, 90-95% от заболяванията в града са били в ромското гето „Надежда“.

Като обективен факт за избухване на епидемията от морбили може да се посочи, че изборът на общопрактикуващ лекар (ОПЛ) у нас не е задължителен, а те са изпълнителите на имунизационния календар.

Липсата на постоянен адрес също пречи за изпълнението на работа на ОПЛ. Съдебната практика и практиката при налагане на санкции от НЗОК и РИОКОЗ приемат за валидно уведомяването от ОПЛ към неговите пациенти единствено и само с писмо с обратна разписка или подписан писмен отказ от страна на пациента или настойника/попечителя на пациента. Съответно трябва да бъдат наложени санкции на ОПЛ, които не са осъществили контакт с пациентите си, а това е практически невъзможно според изискванията при липсата на постоянен адрес.

Отказ от имунизация е едина от най-съществените причини за епидемията. В обществото битуват много ирационални вярвания за целите и последиците от имунизациите, а при родителите от общността в квартал „Надежда“ в гр. Сливен се наблюдава незаинтересованост от адекватни здравни грижи за детецата им било поради нежелание, неразбиране, неинформираност.

В доклада на БХК за епидемията от морбили в гр. Сливен се казва:

Независими изследвания опровергават националната статистика за морбили, като свидетелстват за 70% обхванатост във възрастова група 2-4 години, 75% за групата 5-9 годишни и 80% за 10-19 годишните на база имунологични изследвания. Във всички случаи имунизационните пропуски в ромските общности са значими и много по-големи от общите показатели за страната. В резултат на този значително намален колективен имунитет се достига до взрива от морбили 2009 – 2010 година.

Всички тези порочни практики, битуващи в огнището на морбили в гето „Надежда“, напълно опровергават твърдението, че независимо дали са ваксинирани или не, децата заболяват от вируса, причинител на епидемията. Ако през 2009 година беше спазено изискването за групов имунитет от 80% ваксинирани, нямаше да се стигне до толкова смъртни случаи.

 

Вашият коментар